Bavorský Erb / Rhodeský ridgeback  / O plemeni Rhodesian Ridgeback  / Charakteristika Rhodeskéko ridgebacka

Charakteristika Rhodeskéko ridgebacka

Obliba rhodeského ridgebacka v poslední době neustále vzrůstá. Mnoho lidí je přitahováno zvláštním poznávacím znakem plemene, ridgem. Je to hřeben srsti uprostřed zad rostoucí směrem k hlavě. Zde se chlupy otáčejí a rostou normálním směrem, u vrcholu ridge tvoří dvě "korunky" víry v srsti.
Rhodeští ridgebackové jsou vysoce inteligentní psi schopní řešit problémy a nadaní dlouhou pamětí. Jsou mimořádně oddaní své rodině a nemusíte je cvičit na obranu.
Potřebují majitele, kteří jsou odhodlaní vyžadovat stálou, důslednou disciplínu slušným způsobem. Musí s tím začít hned, jak si štěně přinesou domů. Dospělý samec rhodeského ridgebacka by měl mít 69-71 cm v kohoutku. Ideálni váha pro většinu psů je 38-40 kg. I když rhodeský ridgeback nepůsobí tak masivně jako např. rotvajler, je to mimořádně silný pes s velmi tuhou svalovinou. Dá se říci, že rhodeský ridgeback dokonale "klame tělem". Dokud se nepokusíte udržet rozčileného dospělého rhodeského ridgebacka, nebudete mít skutečnou představu o tom, jak je silný.
V dávných dobách byli ridgebackové používaní jako honiči. K honu byli používáni tři psi, jeden hnal zvěř a dva běželi po stranách. Pracovali jako tým, snažili se zvěř chytit a strhnout. Ridgebackové jsou vybaveni jak rychlostí, tak vytrvalostí.

Povaha: nejdůležitějším předpokladem k porozumění rhodeským ridgebackům je znalost jejich povahy. Jsou to psi s velmi silnou vůlí a dobře vyvinutým smečkovým instinktem. Protože jen málo rhodeských ridgebacků dnes může žít ve smečkách, lidská rodina se stala jejich "smečkou". Každá smečka musí mít svého vůdce. Vůdcem musíte být vy, ne pes. K tomu, abyste se stali vůdcem smečky, nemusíte vynikat nad psem po fyzické stránce. Ve skutečnosti rhodeský ridgeback nesnáší bití, a jestliže ho podle jeho názoru nespravedlivě potrestáte, nikdy vám to nezapomene.
Navzdory popisům, jak jsou báječní k dětem, ridgebackové, podobně jako ostatní psi, jsou jen natolik báječní, nakolik jsou vycvičeni. Pes může vašemu vlastnímu dítěti dovolit úplně všechno, ale když přijde dítě vašich přátel, náhle zjistíte, že tohle zvíře jste předtím nikdy neviděli. Pes ochraňuje jen "své" dítě, ostatní považuje za cizí a podle toho se chová.
Než si pořídíte rhodeského ridgebacka, porozlédněte se po psovi s dobrou povahou, který byl vychováván mezi dětmi a zvířaty. Čím aktivnější je pes mimo dům, tím pravděpodobněji je dobře socializovaný a má pevný charakter. Váš ridgeback bude laskavý, oddaný společník, který nemá chuť být sám.

Rhodeští ridgebackové jsou po celý svůj život všeobecně velmi zdraví psi. Zůstávají aktivní 10 nebo 11 let svého života. Většina psů se dožije 13, někteří dokonce i 15 let.Jestliže psa udržíte aktivního, věk na psa nijak nezapůsobí kromě normálního pomalého přizpůsobování se věku.


zpět