Bavorský Erb / Rhodeský ridgeback  / Proč štěně s PP ?  / Štěně s nebo bez průkazu původu ?

Štěně s nebo bez průkazu původu ?

Rozhodli jste si pořídit Rhodeského ridgebacka ?
Líbí se Vám jeho povaha a exteriér ?

Jsou lidé, kteří vědí co chtějí a druzí, kteří váhají.
Řeší otázku, zda si pořídit psa s PP či bez PP.

Přestože je v dnešní době cena jedním z nejdůležitějších faktorů, při pořízení živého tvora by náš názor neměla ovlivnit!

K tomuto tématu bych za sebe doplnila jen pár následujících informací.


Na otázku zda si pořídit štěňátko RR  s nebo bez průkazu původu, mi dovolte odpovědět trošku zeširoka.

Mnozí z Vás ví, co to průkaz původu neboli rodokmen je. Ovšem většina možná ani netuší co všechno je zapotřebí, aby ho dotyčný chovatel pro svá štěňátka získal.

Proto mi dovolte, abych Vám touto cestou přiblížila několik bodů a skutečností, které jsou důležité k získání tzv. rodného listu psa a i případné pozdější bonitace.


Na počátku je vždy chovný pár. Chovná fena a chovný pes. K tomu aby se tito dva jedinci mohli spojit, je třeba požádat klub, v našem případě Rhodeských ridgebacků, o vystavení tzv. krycího listu. Žádá se písemně a po podrobném prostudování obou rodokmenů je klubem buď vystaven krycí list, nebo je toto spojení zamítnuto. Toto vždy hodnotí hlavní poradce klubu a pokud je vše v pořádku nebývá problém.

Máme vystavený krycí list a nyní můžeme krýt. Jestliže se vše podaří následuje narození štěňátek. Do 3 dnů po narození je kontaktován přidělený poradce chovu (dle bydliště chovatele) a poprvé kontroluje vrh. Hodnotí se celkový stav štěňátek standard či nestandard, vývojové vady, podmínky v jakých jsou štěňátka narozena, zda nemají DS a jiné choroby.

První kontrola poradkyně chovu dopadla velmi dobře. Štěňátka prospívají a rostou a najednou je jim 5 týdnů. Čeká je první velká kontrola u veterináře. Pan doktor štěňátka prohlédne, zhodnotí jejich celkový stav a též musí absolvovat očkování a nepříjemné tetování.

V 6-ti týdnech následuje druhá kontrola vrhu poradkyní chovu. Velký důraz se klade na onemocnění DS, kýly u štěňátek a případné doporučení k jejich řešení. Zda mají pejsci sestouplá varlata, standard či nestandard štěňátek a celkový prospěch a jejich zdraví.

8 týden bývá pro štěňátka důležitý. Prožívají velkou změnu, protože dcházejí do nových rodin. Mají vystavený očkovací průkaz, výbavičku od maminky a jsou oočkovaní, odčervení a tetovaní. Do 3 měsíců od narození by měl být vystaven a poslán novým majitelům  již zmiňovaný rodný list štěněte .

V nové rodině, se okolo štěňátka každý točí, neboť je to nový člen rodiny. Následuje kontrola u veterináře s cílem dalšího očkování a zhodnocení zdravotního stavu štěňátka. Štěňátko nám roste a prospívá a ani jsme se nenadáli a už je mu 5 měsíců. Již v tomto věku můžeme standardní štěně přihlásit na výstavu. Učinili jsme tak, neboť chceme, aby si náš miláček zvykal na otevírání tlamičky, kontrolu zoubků, "osahávání " od rozhodčího, množství lidí a pejsků a vůbec výstavní atmosféru.

Zajisté se nám výstavní atmosféra a kladné hodnocení rozhodčích líbilo, a proto se již těšíme na výstavy další.
Můžeme jich absolvovat kolik chceme, ovšem k uchovnění potřebujeme minimálně tři výstavy s velmi dobrým nebo výborným hodnocením. Na výstavě jsme již jako doma. Nevadí nám, že rozhodčí kontroluje výšku, nůžkový skus, hlavu, barvu srsti, krk, hřbet, hrudník, úhlení nohou, pohyb, povahu a hlavně sklon k agresivitě. Agresivita se nesmí u rhodeského ridgebacka projevit! Pokud se stane, že se jen ožene po rozhodčím, je okamžitě diskvalifikován!

Máme za sebou již několik výstav a nic nám nebrání našeho krásného a výstavního jedince uchovnit. Jediné co ještě nemáme je RTG vyšetření DKK a DLK. Musíme ovšem počkat, až nám bude alespoň 16 měsíců. Toto rentgenové vyšetření psa je velice důležité, určuje nám případné poškození kloubů a sklony k nežádoucímu onemocnění tzv. dysplazii loketních či kyčelních kloubů. Na základě RTG výsledků posuzovatel - veterinář rozhodne o stupni postižení.

S radostí otevíráme obálku s RTG hodnocením, nejspíše od MVDr. J.Jahody, s tím že DKK a DLK je 0/0 ( nejvíce 1 stupeň). Nyní nám již opravdu nebrání nic v přihlášení svého úžasného rhodeského ridgebacka k bonitaci ( uchovnění).

Termíny bonitací se vyhlašují zpravidla dvakrát do roka. Může to být však individuální dle jednotlivého klubu. Bonitace se mohou zúčastit jedinci splňující podmínky chovatelského a zápisního řádu FCI a chovatelského řádu, s platným průkazem původu. Bonitace se smí rhodeský ridgeback zúčastnit pouze jednou za život a to nejdříve ve věku 18 měsíců. Při bonitaci rozhoduje tříčlenná komise, která se skládá z posuzovatele a dvou členů určených výborem klubu. Hodnotí se : formát těla, hloubka hrudníku, kostra, srst , ridge, hlava, chrup, oči, krk, předhrudí, záď, zadní a přední běhy, pohyb, agresivita a celkový dojem a charakter psa.

Je toho opravdu hodně a věřte, že když úspěšně projdete bonitací, je Váš psí miláček hodně podobný ideálu a standardu rhodeského ridgebacka.

Máte doma chovného jedince a můžete oficiálně reprodukovat svůj chov s vědomím, že jste udělali maximum pro pokračování zdárného chovu.

Snažila jsem se Vám v kostce shrnout hodnocení psa, která musí absolvovat štěně s PP od narození po uchovnění. Myslím si, že po přečnění těchto řádků si každý z Vás uvědomí jak nesnadnou cestou musí jedinec s PP projít, kolikrát je kontrolován, rentgenován a posuzován. Nabízí se otázka jak je tomu u nechovného jedince. Ano máte možná záruku toho, že matka štěňátka bez PP je opravdu matkou tohoto jedince, ale to je asi to jediné. Víte kdo je otec? Možná... Víte, že z krásného a teoreticky levného jedince vyroste opravdu rhodeský ridgeback? Že bude mít povahu, která se Vám u rhodeského ridgebacka tak líbí? Co když bude agresivní až vyroste. Co když bude trpět závažnou chorobou? A v neposlední řadě, myslíte si, že se budete moci obrátit na rádoby chovatele od kterého jste štěňátko bez PP zakoupili s nějakým problémem? Asi si mnozí z Vás, řeknou, že raději zaplatí méně a pak se uvidí? Ale co když bude Váš milovaný ridgeback trpět dysplazií kloubů, která se řeší též operativně. Cena operace se pohybuje minimálně kolem 10.000 . Rozhodně není určitě pravidlem, že všechna štěňátka bez PP jsou nemocná nebo špatná, ale bohužel nemáte jistotu vůbec v ničem.

Řekla bych, že rozumný člověk nechce platit více než musí. Ale štěňátko s PP je nejlepší volba a možná v konečném důsledku platíte méně než při koupi štěňátka bez PP. Věřte, že toto není žádná zaujatost nýbrž jen dobře míněná rada.

Chovatel psů s PP se musí řídit určitými pravidly, které jsou vytvořeny především ve prospěch samotných pejsků. Právě vůči nim bychom měli také cítit určitou zodpovědnost, nedopustit jejich bezhlavé křížení, možnosti degenerací a nemocí, kterými není toto plemeno zatím zatíženo. Zvířata se nemůžou bránit, jejich budoucnost v tomto směru ovlivňujeme my všichni !

Chovatelství není o pohodlném získání peněz, je to spousta práce a obětavosti, ke které by měl každý člověk přidávat zodpovědnost vůči samotnému osudu tohoto plemene. Tou největší odměnou je pak radost a potěšení z těchto úžasných tvorů a jejich vyhlídky na tu nejlepší možnou budoucnost.zpět