Rhodeský ridgeback
Štěňata velkých plemen psů mají tendenci k velmi rychlému růstu. S tím se pojí řada zdravotních rizik. U zvířat ve stáří 5-6 měsíců může nadměrná hmotnost vést k přetěžování pohybového aparátu (hlavně kostí, vazů a šlach). To může mít za následek vznik prošláplých pacek (tzv. medvědích tlap), kulhání, vývoj dysplazie kyčelního kloubu a postojových abnormalit. Na vzniku výše jmenovaných zdravotních potíží se podílí genetika, prostředí a výživa. Pokud pes dostává komerčně vyráběnou stravu, téměř se nesetkáme s nedostatkem živin. Problém může nastat tehdy, pokud zvíře dostává kvalitní stravu spolu s vitamínovými, minerálními doplňky. Stejně tak pokud má zvíře nadbytečný příjem energie.Energie - energetické požadavky se liší podle plemene, věku, pohlaví a úrovně aktivity. Rostoucí psi mají několikanásobné energetické požadavky v porovnání s dospělými jedinci. Ale nadměrný přísun energie může způsobit příliš velkou rychlost růstu v poměru ke správnému vývoji kostry a často tak může znamenat riziko onemocnění skeletu. V tomto případě je potřeba hlídat hlavně hladinu tuku, jako hlavního zdroje energie pro psa. Při jeho nadbytečném přísunu dochází k jeho hromadění v podobě tukových zásob. Proto je důležité štěňatům těchto plemen podávat krmivo s kontrolovanou hladinou této živiny a předejít tak riziku příliš rychlého růstu a vzniku obezity. Tím, mimo jiné, snížíme i výskyt onemocnění skeletu. Vápník - na vývoj skeletu má vliv absolutní množství vápníku v krmivu. Pokud zvířata dostávají vyšší než doporučené hladiny (1-2,5% v sušině dle plemene) může to pro ně znamenat vyšší riziko výskytu onemocnění skeletu. S tím souvisí i riziko pamlsků a krmných doplňků, které obsahují vápník. Tyto jsou u štěňat velkých plemen kontraindikovány! Hladina vápníku v krmivu pro štěňata velkých a gigantických plemen by měla být nižší než v krmivech pro štěňata středních a malých plemen.
Pro prevenci vzniku onemocnění skeletu a správný růst je nutné dodržovat tyto zásady: štěňata vybírat ze sledovaných chovů (tj. s průkazem původu), do jednoho roku věku štěně nepřetěžovat nadměrnou fyzickou aktivitou, podávat zvířeti pouze komerční stravu určenou pro tato plemena a příslušnou věkovou kategorii, nepřidávat ke kompletním krmivům žádné minerální a jiné doplňky.
Důležitou roli hraje i správná technika krmení. Každý pes by měl mít vždy dostatek čerstvé pitné vody. Štěňata se začínají přikrmovat ve věku 3 - 4 týdnů. Pejska si přivezeme ve stáří asi 8 týdnů. V této době ho krmíme 4 - 5 x denně. Mezi 3. a 5. měsícem snižujeme frekvenci na 3 - 4 krmení za den a po 6. měsíci postačí krmení 3x za den. V 8 až 10 ti měsících můžeme začít krmit jen 2x denně. Musíme si uvědomit, že velká plemena psů dospívají později a krmíme je 2x denně až do věku 1,5 - 2 let, případně celý život.

Pejska už odmalička učíme, že krmení dostane jen na 5 - 10 minut, a pokud to vše nesní, tak mu misku sebereme a další krmení dostane až v obvyklou dobu. Tím zabráníme tomu, aby se v krmení „vrtal" a přebíral. Po nakrmení necháme štěně vždy v klidu trávit a rozhodně si s ním nehrajeme a nenecháme ho běhat.
Samozřejmě je nezbytně nutné dodržovat dávkování krmiva!Pokud dodržíte tato doporučení a zvolíte to správné krmivo pro Vašeho nového čtyřnohého kamaráda, zajistíte mu ten nejlepší start do života!

DOPORUČUJEME !!!
Hills Canine Natures Best Puppy Large/Giant – krmivo pro štěňata velkých a obřích plemen


Další informace :
Indikace : • Štěňata velkých a obřích plemen ( o hmotnosti vyšší než 25 kg v dospělosti ) od odstavu až do 1 roku věku. Není určeno pro : • Kočky • Březí nebo kojící feny z důvodu sníženého obsahu energie a vápníku ( v porovnání s Hill’s Nature’s Best™ Puppy Mini/Medium). Březí nebo kojící feny by měly být převedeny na Hill’s Nature’s Best™ Puppy Mini/Medium.


Doplňující informace : • Štěňata velkých a obřích plemen by měla být krmena Hill’s Nature’s Best Puppy Large/Giant od odstavu
až do 1 roku věku. Potom by měla být převedena na Hill’s Nature’s Best™ Canine Adult Large/Giant. • Granulát je obohacen o vysoké množství DHA (dokosahexaenová kyselina), přirozeně se nacházející v mateřském mléce, která je nezbytnou součástí mozkové tkáně. Zkrmování Hill’s Nature’s Best Puppy Mini/Medium březím a kojícím fenám zaručuje dostatečnou saturaci štěňat DHA ješte před odstavem. Pokud jsou štěňata krmena po odstavu krmivem Hill’s Nature’s Best Puppy Large/Giant, hladina dodávané DHA je v dostatečném množství pro překonání kritického období rozvoje mozku a očí. • Štěňatům těchto plemen by neměla být podávána jakákoliv doplňková krmiva, především doplňky vápníku, protože by tím mohla být narušena nutriční vyváženost. Složení :
Mletá kukuřice, kuřecí a krůtí moučka, kukuřičný lepek, hnědá rýže, vnitřnosti, živočišný tuk, sušená řepná dužina, drcený ječmen, ovesná krupice, rybí tuk, lněné semeno, sůl, dehydrovaná mrkev, dehydrovaný hrášek, rajčatová drť, špenátová moučka, citrusová dužina, drť z hroznů, sůl, citran draselný, doplněk L-karnitinu, chlorid draselný, L-lyzin hydrochlorid, oxid železitý, L-tryptofan, vitamíny a stopové prvky. Přírodně konzervováno směsí tokoferolu, kyselinou citronovou a rozmarýnovým extraktem.